Okolica

Naszaokolica

Ośrodek Narciarski Czorsztyn-Ski

Ośrodek Narciarski Czorsztyn-ski znajduje się w miejscowości Kluszkowce nad Jeziorem Czorsztyńskim. Malownicza i atrakcyjna turystycznie okolica stwarza idealne warunki do wypoczynku.

Ośrodek mieści się jest na zboczach góry Wdżar. Niesamowite widoki na Parki Narodowe z pewnością umilą Państwu aktywnie spędzany wolny czas.

Oferta:
* 8 różnorodnych tras
* 6 wyciągów narciarskich
* serwis i wypożyczalnia sprzętu
* szkółka narciarska
* gastronomia
* komfortowe noclegi w centrum białego szaleństwa

Góra Wdżar

Wdżar to charakterystyczny, częściowo bezleśny szczyt o wysokości 767 m n.p.m., znajdujący się w paśmie łączącym Lubań z Pieninami, na granicy miejscowości Kluszkowce i Krośnica.

Osobliwością Wdżaru jest jego wulkaniczny charakter, gdyż można tu spotkać magmową skałę wulkaniczną – andezyt. Skała ta eksploatowana była w obrębie obecnych tu trzech, nieczynnych już kamieniołomach: Snozka (od strony północnej), Tylka i Lisi Łom (od strony północno-zachodniej).

Krajobraz Wdżaru dodatkowo urozmaicają ciekawe formacje skalne, będące typową formą wietrzenia andezytu, położone na południe od szczytu. W niektórych miejscach tych skałek oznaczonych czerwoną farbą, można zaobserwować anomalie magnetyczne.

Rezerwat przyrody Zielone Skałki

Pieniny mają swój urok, niezależnie od pory roku. Każdego roku wypoczywają tu liczne rzesze turystów w każdej z pobliskich miejscowości. Dzieje się to nie bez powodu, ponieważ region przyciaga swym pięknem i licznymi atrakcjami. Na piękno składa się fauna i flora oraz bogactwa Ziemi. Do tej kategorii bezsprzeczie zaliczyć należy Rezerwat przyrody Zielone Skałki, który znajduje się w okolicach miejscowości Falsztyn.

Rezerwat to nic innego jak pasmo wapiennych skał, które rozciągają się w Pieninach Spiskich. Rezerwat znajduje się na wysokości 616 metrów n.p.m. Pasmo skał liczy około 2 kilometrów długości i w jego skład wchodzą zarówno mniejsze, jak i większe skały (niektóre z nich mają nawet swoje nazwy). Podkreślić należy, że skały te opadają stromymi urwiskami do Zbiornika Czorsztyńskiego, co tworzy naprawdę miły dla oka widok.

Na obszarze występują również rzadkie gatunki roślin i zwierząt, zatem warto tu przyjść choć na chwilę i podziwiać piękno natury.

Rezerwat ma powierzchnię 24,17 ha i jego brzegami prowadzi zarówno szlak turystyczny, jak i ścieżka rowerowa.

Zamek Czorsztyn

Zamek Czorsztyn zlokalizowany jest nad Jeziorem Czorsztyńskim na skalistym wzgórzu. Ruiny zamku pochodzą z XIV wieku a dostać się to można pieszo ścieżką biegnącą przez las z pobliskiego Czorsztyna.

Dla turystyki udostępnione są ruiny zamku średniego i górnego, renesansowa baszta Baranowskiego i Zieleniec. Z zamku górnego podziwiać możemy piękną panoramę Zbiornika Czorsztyńskiego, Pienin Spiskich oraz Tatr. Zobaczyć tu możemy również wystawę o historii zamku i starostwa czorsztyńskiego oraz niewielkie lapidarium. Baszta Baranowskiego z której oglądać możemy panoramę Podhala, Gorców i części Pienin Czorsztyńskich oferuje zwiedzającym wystawę reprodukcji kart pocztowych ze zbiorów PPN.

Tuż przy kasie biletowej skorzystać można z bezpłatnego parkingu, z którego dojście na zamek trwa około 5 minut.

Zwiedzanie:
od 1.10 do 30.04 w godz. 10.00 do 15.00 z wyjątkiem poniedziałków,
od 1.05 do 30.09 w godz. 9.00 do 18.00 codziennie
1.01., 1.11, 25 i 26.12. oraz w Święta Wielkanocne zamek nieczynny.

Jezioro Czorsztyńskie

Powstanie Czorsztyńskiego Zbiornika Zaporowego wiązało się głównie z koniecznością zabezpieczenia okolicy przed powodzią. W tym celu na rzece Dunajec powstała imponująca zapora wodna, której głównym konstruktorem był sam Gabriel Narutowicz (koniec budowy w roku 1997).

Zapora główna Czorsztyn - Niedzica to największa w Polsce zapora ziemna o wysokości 56 i długości 404 metry. U podnóża zapory znajduje się elektrownia wodna.

W celu ochrony ptactwa wodnego, na jeziorze została utworzona specjalna wyspa (Ptasia Wyspa) będąca dogodnym miejscem lęgowym.

Do największych atrakcji Zbiornika Czorsztyńskiego należą:
- przyroda Pienińskiego Parku Narodowego
- ruiny zamku w Czorsztynie i Zamek w Niedzicy,
- góra Wdżar pochodzenia wulkanicznego z ośrodkiem narciarskim i letnią zjeżdżalnią wózkową,
- zapora Zbiornika Czorsztyńskiego wraz z elektrownią,
- osada turystyczna w Kluszkowcach

Zamek Dunajec

Zamek Dunajec, który znajduje się Niedzicy to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów i atrakcji turystycznych w naszym kraju. Zamek przejął nazwę od rzeki Dunajec, nad którą góruje do dziś.

Warownia powstała najprawdopodobniej w pierwszej połowie XIV wieku. Wybudowano ją w miejscu ziemno-wałowej budowli obronnej. Zamek pełnił funkcję strażnicy i warowni na granicy polsko-węgierskiej. Należał do rodu Berzeviczych, Zapolyów oraz Łaskich. Olbracht Łaski sprzedał zamek Jerzemu Horváthowi, który przekształcił go w renesansową rezydencję.

W XIX wieku Zamek Dunajec stał się własnością Salamonów, innego węgierskiego rodu i pozostawał nią aż do 1945 roku.

Po drugiej wojnie światowej zamek został odrestaurowany, w części pomieszczeń stworzono dom pracy twórczej Stowarzyszenia Historyków Sztuki, a w innych otworzono ekspozycję muzealną.

Zamek można zwiedzać przez cały rok, ale zimą krócej niż latem – do godziny 15:30.
logo1.png
© Copyright ujadzi-maniowy.pl